26 senedir kayıptı, samanlıkta bulundu

Cezayir’de 26 yıldır kayıp olan Omar bin Omran, evinden 200 metre ötede, bir komşusunun ağılında bulundu. Omran 1990’larda, İç Savaş sırasında kaybolduğunda 10’lu yaşlarındaydı. Yetkililer, Omran’ı alıkoyduğu şüphesiyle, 61 yaşındaki bir kişiyi gözaltına aldı.

Cezayir’de 1990’larda hükümet ve İslamcı gruplar arasında iç savaş vardı. 11 yıl süren ve 2002’de biten çatışmalarda yaklaşık 200 bin kişinin öldüğü en az 20 bin kişinin kaçırıldığı tahmin ediliyor. Ailesi de kaybolan Omran’ın bu kişiler arasında olduğunu düşünüyordu. Omran kaybolmasının üzerinden 26 yıl geçtikten sonra, 12 Mayıs’ta büyüdüğü evin yakınındaki bir evin ağılında, saman yığınlarının altında bulundu.

“BANA BÜYÜ YAPTILAR, SESİMİ ÇIKARIP YARDIM İSTEYEMEDİM”

Savcılık, aldıkları bir ihbar üzerine harekete geçtiklerini ve jandarmanın eve giderek yaptığı aramada 45 yaşındaki Omran’ı bulduğunu açıkladı. Adli yetkililer, şüphelinin jandarma baskını sırasında kaçmaya çalıştığını ancak başarısız olduğunu ekledi. Adalet Bakanlığı da soruşturmanın sürdüğünü, Omran’ın tıbbi ve psikolojik destek aldığını açıkladı.

Omran kendisini kurtaranlara yaptığı açıklamada, esir tutulduğu bodrum katından bazen ailesini gördüğünü ancak esir alan kişinin kendisine yaptığı büyüden ötürü sesini çıkarıp yardım isteyemediğini söyledi. Omran’ın annesi 2013 yılında hayatını kaybetmişti.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x